Společnost ZP ostrov u Žďáru nad Sázavou je po dvou letech velice spokojena s cisternou Vakutec

Sobota 28.11.2009

Společnost ZP Ostrov hospodaří na Vysočině v oblasti nedaleko od Žďáru nad Sázavou. Je zaměřena na chov skotu a prasat, čemuž je podřízena také celá rostlinná výroba. Obhospodařovaná plocha je 1200 ha, z toho je 1000 ha orné půdy. Celkem chovají v Ostrově 530 dojnic s užitkovostí 9300 l mléka. V roce 2008 zakoupili v Ostrově novou cisternu Vakutec VA 14800 o objemu 14,8 m3 s novým aplikátorem Swing-Up. naším partnerem v prodeji a servisu byla firma Agrocentrum ZS Lavičky. Celkem za rok aplikují v Ostrově 12000 m3 kejdy, vše s hadicovým aplikátorem. V prvním roce byla kejda aplikována před setím obilovin.na travní porosty a na pícniny na orné půdě. V letošním roce navíc také do kukuřice ve fázi 3 listu. Podle slov předsedy představenstva pana Jana Petrlíka se snížila v podniku výrazně spotřeba minerálních hnojiv při zachování podobných výnosů jako v roce 2008. Tam kde byla kejda aplikována do porostu kukuřice bylo znát, kde se aplikovalo. V provozu většinou jezdí cisterna s traktorem Massey Fergusson 7496 s plynulou převodovkou. Tato kombinace dovoluje aplikační dávky již od 7 m3 na hektar. Menší traktor a lehká cisterna znamenají malý tlak na půdu, ale také výbornou spotřebu nafty. Souprava traktoru s cisternou má hodinovou spotřebu okolo 10 l nafty, což je velice dobrá hodnota. Při prodeji jsme doporučovali dobré obutí, proto jsme šli na pneumatiky Trelleborg 600/55-26,5\" v provedení Radiál. Jak dnes hodnotí pan Jan Petrlík, byla to správná volba. V Ostrově velice dobře hodnotí po dvou letech spolehlivost a robustnost cisterny. Za 2 roky měli jedinou závadu na těsnění pístu ovládajícího šoupě cisterny. Velmi dobře hodnotí také ovládání pomocí Joysticku, robustní nápravy, nízkou hmotnost cisterny. Podle slov předsedy představenstva ZP ostrov pana Jana Petrlíka byl nákup aplikační cisterny Vakutec jednou z nejlepších investic v podniku, navíc s rychlou návratností.