Nejvyšší čas uvažovat o nákupu nového překládacího vozu Annaburger na příští sezonu

Neděle 19.10.2008

Moderní sklízecí mlátičky současnosti jsou stále větší a výkonnější a v řadě tuzemských zemědělských podniků se jaksi zapomělo na sladění logistiky odvozu. V řadě zemědělských podniků chybí moderní dopravní technika za traktory, stávající návěsy mají nosnost maximálně 9 t. V německu byla před lety obdobná situace, přičemž se u výkonných mlátiček postupně začaly objevovat překládací vozy. Z měření prováděných na Universitě Halle vyplývá, že při plnění překládacího vozu za jízdy dochází k zvýšení výkonu mlátičky o 25-30%. Zároveň dochází u moderních mlátiček k snížení spotřeby na 1 ha o 2-3 l nafty, díky lepšímu managmentu motoru při plném záběru stroje. Z informací , které jsme obdržely od ing.Jíry ze společnosti Agrall a.s., která zastupuje značku Claas v ČR , bylo při praktické sklizni zjištěno systémem Agrocom, že průměrná mlátičky s překládacím vozem vysýpá asi 2,2 hod. Pokud by překládala obilí na souvrati byla by tato hodnota o 30-40% větší. Pokud by jsme brali praktický prostoj za den, díky překládání obilí na souvrati, okolo 3 hodin u mlátičky Lexion 580, pak za tuto dobu může mlátička sklidit průměrně 12 ha. Pokud nasadíte překldádací vůz o objemu 25-28 m3 jen u dvou mlátiček, číní úspora za den 24 ha x 1800,-Kč = 43 200,-Kč. U službaře trvá průměrná sezona sklizně asi 30 dní. Možná úspora za 30 dní x 43 200,-Kč = 1 296 000,-Kč. V praxi je možné i nasazení překládacího vozu Annaburger HTS 22.16 u skupiny 3 mlátiček, zde činí úspora za 30 dní plných 1 944 000,-Kč. Jak již bylo řečeno na začátku nejsou v propočtu zohledněny úspory na spotřebě moderních mlátiček ,díky překládání za jízdy a také snížení utlačení půdy od nákladních automobilů. Ideální a prakticky nepostradatelné je vybavit mlátičky a překládací vůz vysílačkou, zvolit společný systém překládání a v neposlední řadě i domluvit odvoz z kraje pole. V praxi se osvědčily velkoobjemové návěsy Annaburger a Krampe stejného objemu jako je překládací vůz, případně nákladní automobily s dvojnásobným objemem jako je překládací vůz. V praxi se výrazně zlepšila logistika odvozu, řidiči jezdí, nečekají na poli a vydělají si peníze. Pro všechny zájemce připravujeme v nejbližší době semináře na téma překládacích vozů a logistiky v zemědělství.