Nákupní košík je prázdný

Konzervace vlhké kukuřice ve vaku

Levný a funkční způsob skladování vlhké kukuřice

Již v roce 1997 naše firma poprvé na český trh poprvé přivezla šrotovník na vlhkou kukuřici Gruber Profi 600. Byli jsme první firmou na trhu v ČR, která začala propagovat skladování vlhké našrotované kukuřice ve vaku. Od té doby pracuje v praxi okolo 50 šrotovníků Profi 600 s ročním výkonem 1000 - 5000 tun kukuřice. Šrotovník Profi 600 je výkonný kladívkový šrotovník od rakouské firmy GRUBER, která má v tomto oboru téměř 30-ti leté zkušenosti. Šrotovník je určen k agregaci s traktory 200-300 koní.

Postupem let se vyprofiloval celý systém skladování a konzervace vlhké kukuřice. Díky šrotovníkům Gruber jsou farmáři schopni kukuřici našrotovat najemno, což je výhodné pro:

- dobré stlačení kukuřice ve vaku
- možnost šrotování i vlhčí kukuřice (přes 40 %)
- jemně našrotovaná kukuřice je pro vysokoprodukční dojnice lepší.

V zimních měsících je možno kukuřici při zachování vhodného průměru vaku (1,9 m nebo 2,4 m) a dostatečného odběru konzervovat biologickými konzervanty (například přípravkem BIO-SIL). Bakterie mají vysokou osmotoleranci (pracují i při vyšších sušinách). Pokud chceme zvýšit aerobní stabilitu materiálu, je možné přidat navíc některý z  přípravků s obsahem kalium sorbátu. Druhou alternativou, zvláště pro letní období,  je konzervace vlhké kukuřice chemickými nekorozivními konzervanty na bázi kyselých solí. 

Dostatečné stlačení v lisu Budissa Bagger
Součástí systému konzervace vlhké kukuřice ve vaku je také silážní lis Budissa Bag. Lisy Budissa Bag jsou pro skladování vlhké kukuřice konstruovány.  Nikde nic nepadá, stlačená kukuřice je jako "beton". Ve spojení s velkým stlačením kukuřice pak proběhne správné prokvašení a snížení pH.

Následně po uložení krmiva do vaku je také třeba vaky chránit před ptáky a jinými škůdci. K tomu slouží ochranné sítě. Nebezpečí chybou obsluhy hrozí také při vybírání krmiva z vaku. Nikdy neotevírejte vaky nahoře uprostřed, ale po straně ve výšce 20 - 40 cm.

Registrace newsletteru

Chcete-li pravidelně dostávat zajímavé novinky o naší zemědělské technice, o nových produktech a akcích, potom vyplňte následující formulář a veškeré informace budou chodit pohodlně do Vaší e-mailové schránky.

Registrovat

Prohlédněte si archiv novinek »

Kontaktujte nás